ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ინიციატივითა და შტრალენის ევროპის მთარგმნელთა კოლეგიის ორგანიზებით მიმდინარე წლის 16-22 ნოემბრის განმავლობაში გერმანიაში, ქალაქ შტრალენის ევროპის მთარგმნელთა კოლეგია მხატვრული ლიტერატურის გერმანელი და ქართველი მთარგმნელებისათვის მთარგმნელობითი სემინარს მასპინძლობს. ღონისძიების ფარგლებში მხატვრული ლიტერატურის 12 მთარგმნელი იღებს მონაწილეობას, სესიებს ხელმძღვანელობენ როზმარი ტიტცე და ნათია მიქელაძე-ბახსოლიანი (ქართულიდან გერმანულად), ალექსანდრე კარტოზია (გერმანულიდან ქართულად). ჯგუფები (ქართულიდან გერმანულ ენაზე და გერმანულიდან ქართულ ენაზე მთარგმნელები) მუშაობენ როგორც ერთად, ასევე ცალ-ცალკე და დისკუსიებს მართავენ სათარგმნად შერჩეულ ტექსტებთან დაკავშირებით.
მონაწილეები მოწვეულ სტუმრებთან, დირკ კნიპალსთან (ლიტერატურის კრიტიკოსი, “Tageszeitung”-ის ჟურნალისტი) და ტატიანა მიხაელისთან (გერმანული გამომცემლობის “Carl Hanser Verlag“ რედაქტორი) ერთად განიხილავენ იმ აქტუალურ საკითხებს, რომლებიც ზოგადად მხატვრული თარგმანის შესრულებას ახლავს თან.
პროექტის მხარდამჭერები არიან: გერმანული მთარგმნელობითი ფონდის პროგრამა, რობერტ ბოშის ფონდი, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრო, ხელოვნების ფონდი NRW, ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრი და თბილისის გოეთეს ინსტიტუტი.

During 16-22 November 2015 the European Translators Colleagues in Straelen, Germany hosts literary translation seminars for Georgian and German translators initiated by Georgian National Book Center. Within the project twelve Georgian and German-language translators are participated and the sessions are led by experienced literary translators Rosemarie Tietze and Natia Mikeladze-Bakhsoliani (Georgian-German), Alexander Kartozia (German-Georgian). The participants are able to work together and analyze the ways of translating fiction from Georgian into German and from German into Georgian language.
According to the program, the actual issues related to literary translations in general are discussed with specially invited speakers Dirk Knippals (Literary critic, Journalist at Tageszeitung) and Tatjana Michaelis (Editor at Carl Hanser Verlag).
Partner organizations are: the program of European Translators Fund, Robert Bosch Fund, Ministry of Foreign Affairs of Germany, Art Fund NRW and Goethe Institute Tbilisi.