საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო სრულიად ახალ კინოპროექტს - „21-ე საუკუნის ქართული ლიტერატურული ნაწარმოების ეკრანიზაცია“ განახორციელებს. კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა მიხეილ გიორგაძემ, ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა მედეა მეტრეველმა და ეროვნული კინოცენტრის დირექტორმა ნანა ჯანელიძემ პროექტი დღეს გამომცემლებსა და ქართული კინემატოგრაფიის წარმომადგენლებს გააცნეს.
პროექტი მიზნად ისახავს, ქართველი მწერლების აქტიურად ჩართვას ქართულ კინოპროცესში და ქართული კინოსცენარების გამდიდრებას მხატვრული ლიტერატურის ნიმუშებით. პროექტი ემსახურება ქართველი გამომცემლების, მწერლებისა და რეჟისორების ურთიერთ-თანამშრომლობის გაღრმავებას.
კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს, ეროვნული კინოცენტრისა და ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ინიციატივით, 21-ე საუკუნის ქართული ლიტერატურული ნაწარმოების ეკრანიზაციის დასაფინანსებლად გამოცხადდება კონკურსი, რომელიც რამდენიმე ეტაპად ჩატარდება 2 წლის განმავლობაში.
იანვრის ბოლოს კულტურის სამინისტროში გაიმართება სამუშაო შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ ქართველი გამომცემლები, საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკა, ქართველი რეჟისორები, სცენარისტები და პროდიუსერები. შეხვედრის ფარგლებში გამომცემლები წარმოადგენენ მათ მიერ გამოცემულ ნაწარმოებების პრეზენტაციას, რომელთა მიხედვით კინოსცენარები შეიქმნება.
გამარჯვებული პროექტი 2016 წელს დაფინანსდება და ჩაეშვება წარმოებაში. ამ პროექტისთვის საკონკურსო ფონდი დამატებით გამოიყოფა კულტურის სამინისტროს ბიუჯეტიდან. გარდა ამისა, განვითარებულ ეტაპამდე მივა კიდევ 4 კინოსცენარი, რომლებსაც ექნებათ შანსი, სხვადასხვა წყაროთი მოიპოვონ დაფინანსება წარმოებისთვის.
ლიტერატურული ნაწარმოების ეკრანიზაცია საინტერესო იქნება 2018 წლის ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის კონტექსტშიც, რადგან ამ წელს მთავარი სტუმარი საქართველო იქნება. ნაწარმოები, რომლის მიხედვითაც შექმნილი კინოსცენარი კონკურსში გაიმარჯვებს, ითარგმნება გერმანულ ენაზე და წარდგება ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე. ბაზრობა ასევე თანამშრომლობს ბერლინალესთან. ამიტომ ეს დამატებითი ასპარეზი იქნება ლიტერატურული ნაწარმოების მიხედვით შექმნილი ფილმისთვის.

The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia will realize a new film project - „Adaptation of the 21st Century Georgian Literary Work". The Minister of Culture Mikheil Giorgadze, Director of the Georgian National Book Center Medea Metreveli and the Director of Georgian National Film Center Nana Janelidze presented the project to publishers and representatives of cinematography.
Upon the joint initiative of the Ministry of Culture and Protection of Monuments, Georgian National Film Center and Georgian National Book Center, a competition will be announced for the financing of the adaptation of the 21st century Georgian literary work. The competition will consist of several stages and last for 2 years.
At the end of January a meeting will be organized at the Ministry of Culture with the participation of Georgian publishers, the National Library, Georgian film-directors, script writers and producers. The publishers will present the literary works they have published, and film scripts will be developed based on these books.
The winner project will be financed and produced in 2016. The competition funds for the project will be additionally allocated from the budget of the Ministry of Culture. Apart from this, 4 other scripts will be developed. These scripts will have an opportunity to obtain financing from other sources.
The adaptation of the literary work is also important with regard to 2018 Frankfurt Book Fair, as Georgia will be the guest of honor in the year 2018. The literary work that serves as a basis for the winner script, will be translated into German and presented during guest of honor year. The Market will cooperate with Berlinale. Therefore, the film based on the literary source will have additional opportunities of promotion.