ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის პრეზიდენტმა იურგენ ბოსმა საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს საქართველო, როგორც 2018 წლის ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის საპატიო სტუმარი ქვეყანა ოფიციალურად წარუდგინა. პირველ პრესკონფერენციაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პრეზენტაცია კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა მიხეილ გიორგაძემ და ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა, საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პროექტის ხელმძღვანელმა მედეა მეტრეველმა გამართეს. წამყვან ევროპულ მედია-საშუალებებთან მიხეილ გიორგაძემ პროექტის მნიშვნელობასა და დაგეგმილ კულტურულ პროგრამაზე ისაუბრა, მედეა მეტრეველმა კი პროექტის კონცეფცია და ძირითად გზავნილები, ოფიციალური ვებგვერდი, ანიმაციური ვიდეო-რგოლი და ლიტერატურული პროგრამა წარადგინა.
პრესკონფერენციის დამსწრე საზოგადოებას მწერლისა და ლიტერატორის პერსპექტივიდან ვიდეო ჩანაწერით ქართული წარმოშობის გერმანელმა ავტორმა ნინო ხარატიშვილმა მიმართა.
2017 წლის ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე ქართული პროგრამის მხარდამჭერები არიან: საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი ქართუ, გამომცემლობა "წიგნები ბათუმში", ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა, კონრად ადენაუერის ფონდი, კომპანია Weinland Georgien, ღვინო „ბუნებური“.

Juergen Boss, President of the Frankfurter Buchmesse, officially presented Georgia to international media representatives as the Guest of Honour Country of Frankfurter Buchmesse 2018. The first presentation of the Guest of Honour Country was led by the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia Mikheil Giorgadze and the Director of the Georgian National Book center, the head of the project of the Guest of Honour Country Medea Metreveli. Mikheil Giorgadze discussed the importance of the project and the planned cultural program with the European leading media representatives, while Medea Metreveli introduced to the audience the concept of the project and main messages, official website, video-animation and the literary program.
At the press-conference Nino Haratischwili, a German author of Georgian origin adressed to the audience via recorded video from the writer's perspectives.
Supporters of the Georgian program at the Frankfurter Buchmesse are: International Charity Foundation Cartu, Publishing House "Books in Batumi", Bakur Sulakauri publishing house, Conrad Adenauer Foundation, Weinland Georgien, Wine "Natural".