ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით რიგით მეხუთე ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგი გაიხსნა. ღონისძიება საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა მიხეილ გიორგაძემ და ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა მედეა მეტრეველმა გახსნეს. 2015 წლის ლიტერატურულ ფორუმ-დიალოგს ეროვნული მუზეუმი მასპინძლობს.
ოთხი დღის განმავლობაში 18-მდე უცხოელი გამომცემელი, საავტორო უფლებების მენეჯერი და რედაქტორი, ლიტერატურის კრიტიკოსი და ჟურნალისტი ქართველ კოლეგებთან, მთარგმნელებთან, კრიტიკოსებთან და ლიტერატურის აგენტებთან ერთად ქართული ლიტერატურის თარგმანების საზღვარგარეთ პოპულარიზაციასა და ქართული წიგნის ინდუსტრიის განვითარებაზე იმსჯელებენ.
ფორუმის სპეციალური სტუმარია ბერლინის ლიტერატურული ფესტივალის დირექტორი ულრიხ შრაიბერი.
გერმანელი და ბრიტანელი სტუმრები სამუშაო სესიების, პრეზენტაციებისა და დისკუსიები ფორმატში ადგილზე გაეცნობიან ქართული საგამომცემლო სექტორის მუშაობას და შეხვდებიან ქართველ მწერლებს.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მიზანია, მსგავსი პროექტებით ხელი შეუწყოს ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანების საზღვარგარეთ პოპულარიზაციას; ქართულ საგამომცემლო სფეროში სხვადასხვა პროფესიის განვითარებას; ქართველი გამომცემლების, ლიტერატურული აგენტების, მთარგმნელებისა და კრიტიკოსების პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარებასა და უცხოელ კოლეგებთან საქმიანი თანამშრომლობის ჩამოყალიბებას.
სპეციალური კულტურული პროგრამის ფარგლებში, სტუმრები მოინახულებენ სახელოვნებო და სამეცნიერო ცენტრებსა და მუზეუმებში დაცულ უნიკალურ კოლექციებს, მათ შორის ეროვნულ მუზეუმის ოქროს ფონდს, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის საცავებს, ეროვნულ გალერეას, მწერალთა სახლს, ლიტერატურის მუზეუმსა და სხვა; ასევე გაემგზავრებიან კახეთსა და ყაზბეგში, სადაც დაათვალიერებენ წინანდალს, სიღნაღს, გერგეტის სამების ტაძარსა და დარიალის ხეობას.

Opening the fifth literary forum-dialogue was organized by Georgian National Book Center. Mikhail Gorgadze the Minister of Culture and Monument Protection and Dea Metreveli the director of Georgian National Book Center have opened the event. The Literary Forum-Dialogue 2015 is being hosted by National Museum.
During the two days 10 foreigner editors, the copyright manager and editor with Georgian Colleagues, Translators, Critics and Literary Agents will discuss about the promotion of Georgian literary translations and development of Georgian Book Industry.
German and British guests will introduce working of Georgian publishing business and arrange meetings with Georgian writers throughout their working sessions, presentations and discussions.
Georgian National Book Center aims to promote Georgian literature in translations overseas, to develop existing different professions in publishing industry; to improve professional skills of Georgian Publishers, Literary Agents, Translators and Critics and to establish business cooperation with foreigner colleagues.
According to special culture program guests will visit Protected Unique Collections in Art and Science Centers including Golden Fond of National Museum, National Center of Manuscripts, National Gallery, Writer’s house, Literary Museums and act. Visitors will travel in Kakheti and Kazbegi as well where they can see Tsinandali, Sighnaghi, Gergeti Trinity Church and Darial Gorge.