ქართული საბავშვო ლიტერატურა ბოლონიის წიგნის საერთაშორისო ბაზრობაზე წელს პირველად საქართველოს ეროვნულ სტენდზე იქნება წარმოდგენილი. საზღვარგარეთ ქართული ლიტერატურის პოპულარიზაციის მიზნით 2015 წლის გაზაფხულზე დაგეგმილ ღონისძიებებზე, სიახლეებსა და წიგნის საერთაშორისო ბაზრობებზე საქართველოს მონაწილეობასთან დაკავშირებით, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა, მიხეილ გიორგაძემ და ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა, მედეა მეტრეველმა, დღეს გამართულ პრეზენტაციაზე ისაუბრეს.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრი აქტიურად აგრძელებს მუშაობას ქართული საბავშვო ლიტერატურის პოპულარიზაციის მიმართულებით და 2015 წლიდან ბოლონიის ბაზრობაზე საქართველო ეროვნული სტენდით მიიღებს მონაწილეობას. ეროვნული სტენდის ფარგლებში ქართული საბავშვო ლიტერატურის უცხოეთში წარდგენის ეს პირველი პრეცედენტია. სტენდზე საბავშვო წიგნზე ორიენტირებული 6 ქართველი გამომცემელი იქნება წარმოდგენილი. სტენდის კონცეფცია ქართველ გამომცემლებთან კონსულტაციების შედეგად შემუშავდა და დაიხვეწა. კონცეფციისთვის გამოყენებულ იქნა საგანგებოდ ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრისთვის შექმნილი საავტორო ნამუშევარი, რომელიც ახალგაზრდა ქართველ ილუსტრატორს, ანა ჩუბინიძეს ეკუთვნის.
ბოლონიაში დაგეგმილ ღონისძიებებში ჩართული არიან აიპ „წიგნის ხელოვნების ცენტრის“ წარმომადგენლებიც, რომლებიც შეხვდებიან საბავშვო წიგნის კრიტიკოსებს, ილუსტრატორებს და გამომცემლებს, ასევე ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის თხოვნით წიგნის ხელოვნების ცენტრის ორგანიზებით, ეროვნულ სტენდზე მოეწყობა 20-მდე ქართველი ილუსტრატორის ნამუშევრების გამოფენა.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრი კულტურის სამინისტროსთან ერთად მაქსიმალურად ცდილობს ხელი შეუწყოს უცხოეთში ქართველი ავტორების ცნობადობის ამაღლებას, საავტორო უფლებების გაყიდვას და ქართული ლიტერატურის უცხოელ მკითხველთან მიტანას. ბოლონიის გარდა საქართველოს ეროვნული სტენდი 2015 წლის გაზაფხულზე ტრადიციულად წარმოდგენილი იქნება ლაიფციგის და ლონდონის წიგნის ბაზრობებზეც. განახლებულ ეროვნულ სტენდებზე გამოიფინება ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანები და ქართველი გამომცემლების უახლესი გამოცემები. 12 მარტს ლაიფციგის წიგნის ბაზრობის ფარგლებში დაგეგმილია გერმანული გამომცემლობა „რაიჰარტის“ მიერ გამოცემული შოთა რუსთაველის „ვეფხისტყაოსანი“ - სასაჩუქრე გამოცემის პრეზენტაცია.
ქართული წიგნის სექტორის განვითარებისა და საზღვარგარეთ პოპულარიზაციის მიზნით დაგეგმილია ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლების შეხვედრები საერთაშორისო ბაზრობების წარმომადგენლებთან, უცხოელ გამომცემლებთან, ლიტერატურულ აგენტებთან, მთარგმნელებთან.

Georgian children's literature will be presented for the first time at the Georgian National Stand during Bologna Children’s Book Fair from March 30 to April 2, 2015. The Minister of Culture and Monument Protection of Georgia, Mikheil Giorgadze, and the director of Georgian National Book Center, Medea Metreveli presented the special program which is focused on promotion of Georgian literature at the International Book Fairs in Leipzig, Bologna and London.
Georgian National Book Centre is actively working towards the promotion of Georgian children's literature and since 2015 Georgia will be presented with National Stand at the Bologna book Fair. This is the first precedent of participation of Georgian Children’s literature within Georgian National Stand. 6 publishing houses focused on children’s literature will be represented on the Stand. The concept and design of the National Stand was developed and improved through consultations with the publishers. For the final design the original work made by Georgian young illustrator, Anna Chubinidze, created specially for the Georgian National Book Centre has been chosen.
Georgian National Book Center along with the Ministry of Culture promotes the rise of awareness of Georgian authors abroad, to sell copyrights, and introduce Georgian literature to foreign readers. During the spring 2015 Georgian National stand will traditionally participate in Leipzig and London Book Fairs.
Translations of Georgian Literature and the latest editions of Georgian publishers will find their place on the most important and influential Book Fairs within the National Stands. For example on March 12, within Leipzig Book Fair the presentation of “The Knight in the Panther’s Skin” by Shota Rustaveli published by German Publishing House Reihart is planned.
Representatives of Georgian National Book Centre will hold multiple meetings with the partner organizations, representatives of different International Book Fairs, foreign publishers, literature agents, translators.