ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მოწვევით, თბილისს წამყვანი ევროპული ქვეყნების გამომცემლები, საავტორო უფლებების მენეჯერები და ლიტერატურის აგენტები სტუმრობენ. გერმანელი, ფრანგი, ბრიტანელი, იტალიელი, ჰოლანდიელი, პოლონელი და თურქი გამომცემლები ცენტრის ორგანიზებულ რიგით მერვე ლიტერატურულ ფორულ-დიალოგს ესწრებიან, რომელიც დღეს ცენტრის დირექტორმა მედეა მეტრეველმა გასხნა. უცხოელ სტუმრებს ქართულ ლიტერატურაში მიმდინარე პროცესები ლიტერატურის კრიტიკოსებმა დავთ გაბუნიამ და გაგა ლომიძემ გააცნეს. ვიზიტი 2018 წელს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პროექტის ფარგლებში ხორციელდება.
ოთხი დღის განმავლობაში 15-მდე მსხვილი და მნიშვნელოვანი უცხოური გამომცემლობის (Éditions de l'Olivier, Gallimard, Penguin Random House/Vintage, Metailie Publishing House, Edition Monhardt, Leipziger Literaturverlag, Iperborea, Karakter, Foksal, Feltrinelli Publishing, Prometheus, Eccles Fisher Associates, Ajans Letra, Dirk Hülstrunk - Poetry Curator) წარმომადგენელი ქართველ კოლეგებთან, მწერლებთან, მთარგმნელებთან, კრიტიკოსებთან და ლიტერატურის აგენტებთან ერთად ქართული მხატვრული და არამხატვრული ლიტერატურის უცხოურ ენებზე თარგმნის პროცესზე, საზღვარგარეთ პოპულარიზაციასა და ქართული წიგნის ინდუსტრიის განვითარებაზე ისაუბრებენ.
ევროპელი სტუმრები ქართველ კოლეგებთან პირისპირ შეხვედრებზე ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის ლიტერატურული პროგრამის ფარგლებში სხვადასხვა შინაარსისა და ფორმატის, მათ შორის, ლირიკული კომპონენტებით დატვირთული ერთობლივი ღონისძიებების დაგეგმვა-განხორციელების პერსპექტივებსა და კონკრეტული ლიტერატურული ნაწარმოებების საავტორო უფლებების გაყიდვის საკითხებზე იმსჯელებენ.
უცხოური გამომცემლობებისა და ლიტერატურული სფეროს წარმომადგენლები სამუშაო სესიების, პრეზენტაციებისა და დისკუსიების ფორმატში ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელს და სხვადასხვა კულტურულ-ლიტერატურული ინსტიტუციის წარმომადგენელს შეხვდებიან. სპეციალური კულტურული პროგრამის ფარგლებში კი სახელოვნებო და სამეცნიერო ცენტრებსა და მუზეუმებში დაცულ უნიკალურ კოლექციებს, მათ შორის, ეროვნული მუზეუმის ოქროს ფონდს, ეროვნულ გალერეას მოინახულებენ.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მიზანია, მსგავსი პროექტებით ხელი შეუწყოს ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანების რაოდენობრივ ზრდას და ქართველი ავტორების საზღვარგარეთ პოპულარიზაციას; ქართულ საგამომცემლო სფეროში სხვადასხვა პროფესიის განვითარებას; ქართველი გამომცემლების, ლიტერატურული აგენტების, მთარგმნელებისა და კრიტიკოსების პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარებასა და უცხოელ კოლეგებთან საქმიანი თანამშრომლობის ჩამოყალიბებას.
2018 წლის ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგის მხარდამჭერი ორგანიზაციებია: საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, თბილისის გოეთეს ინსტიტუტი, ფრანგული ინსტიტუტი საქართველოში, პოლონეთის საელჩო საქართველოში, საქართველოს მწერალთა სახლი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა.

By the initiative of Georgian National Book Center, European publishers are visiting Tbilisi during January 23-26, 2018 within the eighth Literary Forum and Dialogue. In frame of the project 15 well-known German, French, British, Polish, Dutch, Italian publishers and Turkish lit agents are getting aware about contemporary literary process in Georgia. According to the program, foreign guests with Georgian colleagues, translators, literary critics and agents (Éditions de l'Olivier, Gallimard, Penguin Random House/Vintage, Metailie Publishing House, Edition Monhardt, Leipziger Literaturverlag, Iperborea, Karakter, Foksal, Feltrinelli Publishing, Prometheus, Eccles Fisher Associates, Ajans Letra, Dirk Hülstrunk - Poetry Curator) will discuss the promotion of Georgian literary translations abroad and development of Georgian book sector. Moreover, they will attend the presentation provided by GNBC team in order to gain the information about preparation process of Guest of Honor Country literary program at Frankfurter Buchmesse this year.
The Georgian colleagues will discuss with german poetry curator due to the perspectives of planning and realizing the related events included art performances in Frankfurt this year. According to the special cultural program, guests will visit several local cultural and educational institutions related to Georgian culture and literature.
The Literary Forum - Dialogue is aimed at facilitating of promotion of both Georgian literature abroad and international literature in Georgia. The project stimulates the networking between the local and publishers from abroad based on the presentations and discussions in the field for further cooperation.
Partner organizations of the project are: Ministry of Culture and Sport, Goethe Institute in Tbilisi, Institut Français de Géorgie, Embassy of the Republic of Poland in Tbilisi, Writers’ House of Georgia, Georgian National Museum and Georgian National Parliamentary Library.