გერმანიში მცხოვრები ქართველი მთარგმნელებისთვის მთარგმნელობითი სემინარი იმართება. ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ინიციატივითა და ორგანიზებით, სემინარს ფრანკფურტის ლიტერატურული სახლი 3-დან 8 აპრილის ჩათვლით მასპინძლობს.
სესიებს გერმანელი და ქართველი ექსპერტები ბატონი ედუარდ შრაიბერი და ბატონი ალექსანდრე კარტოზია ხელმძღვანელობენ. ხუთი დღის განმავლობაში სემინარის მონაწილეები მხატვრული პროზის ლიტერატურულ თარგმანზე იმუშავებენ. მთარგმნელობითი უნარ-ჩვევების ამაღლების მიზნით, ინტენსიური კურსი როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ ნაწილს მოიცავს. ინტენსიური სამუშაო სესიები თარგმანის შესრულებისას გასათვალისწინებელი ტენდენციებისა და სპეციფიკის მიხედვით ტარდება.
ანასტასია კამარაული, რუსუდან ფხაკაძე, თამარ მეცხოვრიშვილი, ვამეხ ოკუჯავა, თამარ მუსხელიშვილი, მაია თაბუკაშვილი ქართული ლიტერატურის იმ ნაწარმოებებს თარგმანებზე იმუშავებენ, რომელიც ჯერ არ თარგმნილა გერმანულ ენაზე და არც მიმდინარეობს მისი თარგმნა სხვა მთარგმნელის მიერ.
აღსანიშნავია, რომ ქართველი მთარგმნელებისთვის მსგავსი ტიპის სემინარი ფრანკფურტის ლიტერატურის სახლში პირველად იმართება. პროექტის მიზანია, 2018 წელს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პრეზენტაციისას ქართული ლიტერატურის თარგმანების გერმანულენოვანი გამოცემების თვალსაზრისით ქართული ნაწარმობების გერმანულ ენაზე თარგმნისთვის ხელშეწყობა და მთარგმნელთა პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლება სამომავლო საქმიანობისთვის.

The literary translation seminar for Georgian translators living in Germany takes place in Frankfurt Literature House during 4-8 April 2016 initiated by Georgian National Book Center.
The translation sessions are led by German and Georgian experts – professors Eduard Schreiber and Alexander Kartozia. During five days the participants of the seminar are working on the translations of Georgian literature, especially fiction. In order to develop professional skills, intensive sessions include theoretical and practical parts as well.
According to the program, Anastasia Kamarauli, Rusudan Pkhakadze, Tamar Metskhovrishvili, Vamekh Okujava, Tamar muskhelishvili, Maia Tabukashvili will provide the sample translations of Georgian literature that are not available in German language until now.
Frankfurt Literature House hosts literary translation seminar for Georgian translators first time that is extremely crucial platform in the field. The aim of the project is to support German translations and published books of Georgian Literature presented at Frankfurt Book Fair in 2018 within the guest of honor country presentation.