ქართული წიგნის ეროვნულმა ცენტრმა 2014 წელს გამოცემული ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანების პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიებას საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილ გიორგაძე, ქართველი მწერლები, მთარგმნელები და გამომცემლები დაესწრნენ.
ქართული ლიტერატურის უცხო ენებზე თარგმნისა და გამოცემის ხელშეწყობის მიზნით, გასულ წელს საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მხარდაჭერით 10-ზე მეტ ქვეყანაში 28 საერთაშორისო პროექტი განხორციელდა. 40-მდე ქართველი ავტორის ნაწარმოები ითარგმნა ინგლისურ, გერმანულ, იტალიურ, თურქულ, ბერძნულ, არაბულ, ებრაულ, მაკედონიურ, უკრაინულ, რუსულ, სომხურ, აზერბაიჯანულ ენებზე.
აღსანიშნავია, რომ თანამედროვე ავტორებთან ერთად უცხოელი გამომცემლები ქართველი კლასიკოსების შემოქმედებით დაინტერესდნენ. შესაბამისად, 2014 წელს ითარგმნა და გამოიცა:
გერმანიაში - შოთა რუსთაველის „ვეფხისტყაოსანი“ (სასაჩუქრე წიგნი), ქართული ლიტერატურის ანთოლოგია, მიხეილ ჯავახიშვილის „თეთრი საყელო“, ალექსანდრე ყაზბეგის „ელისო“, ვაჟა-ფშაველას მოთხრობები, დათო ტურაშვილის „ჯინსების თაობა“; აშშ-ში - ერლომ ახვლედიანის „ვანო და ნიკო“, დათო ბარბაქაძის პოეტური კრებული “ნატურმორტი თოვლში”, თამაზ ჭილაძის „ბრეიგელის მთვარე“, მიხეილ ჯავახიშვილის „კვაჭი კვაჭანტირაძე“, ანა კორძაია-სამადაშვილის „მე, მარგარიტა“; იტალიაში - ქართული პოეზიის ანთოლოგია, ზაზა ბურჭულაძის „ადიბასი“, ბასა ჯანიკაშვილის „აბსურდისტანი“; თურქეთში - ერლომ ახვლედიანის „კოღო ქალაქში“, ნოდარ დუმბაძის „მზიანი ღამე“, ზურაბ ქარუმიძის „Dagny or a Love Feast“; საბერძნეთში - დათო ტურაშვილის „ჯინსების თაობა“; უკრაინაში - ბასა ჯანიკაშვილის „ომობანა“; რუსეთში - ზაზა ბურჭულაძის „გასაბერი ანგელოზი“, თამთა მელაშვილის „გათვლა“; ისრაელში - შოთა რუსთაველის „ვეფხისტყაოსანი“; მაკედონიაში - ნოდარ დუმბაძის „მარადისობის კანონი“ და „თეთრი ბაირაღები“; ეგვიპტეში - ჯემალ ქარჩხაძის „ანტონიო და დავითი“; სომხეთში - ირაკლი სამსონაძის „ყურთბალიში“, დათო ტურაშვილის „ჯინსების თაობა“; აზერბაიჯანში - აკა მორჩილაძის „გადაფრენა მადათოვზე და უკან“.

Georgian National Book Center presented translations of Georgian literature published in 2014. The presentation was attended by the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia Mikheil Giorgadze, Georgian writers, publishers and translators.
With the purpose of support translation and publishing Georgian literature last year Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and Georgian National Book Center realized 28 international projects in over the 10 countries. About 40 Georgian authors were translated into English, German, Italian, Turkish, Greek, Arabian, Macedonian, Ukrainian, Russian, Armenian and Azerbaijani languages.
Noteworthy is that last year foreign publishers were interested not only in modern Georgian writers but also in classical authors. Accordingly this in 2014 were translated and published:
In Germany - The Knight in the Panther’s Skin by Shota Rustaveli, Anthology of Georgian Literature, The White Collar by Mikheil Javakhishvili, Eliso by Aleksandre Kazbegi, Stories by Vaja Pshavela, Flight from the USSR by Dato Turashvili; In USA – “Vano and Niko” by Erlom Akhvlediani, Poetry “Still life in Snow” by Dato Barbakadze, The Brueghel Moon by Tamaz Chiladze, Kvachi Kvachantiradze by Mikheil Javakhishvili, Me, Margarita by Ana Kordzaia-Samadashvili; In Italy - Anthology of Georgian Poetry, Adibas by Zaza Burchuladze, Absurdistan by Basa Janikashvili; In Turkey - Mosquito in the city by Erlom Akhvlediani, Sunny Night by Nodar Dumbadze, Dagny or a Love Feast by Zurab Karumidze; In Greece - Flight from the USSR by Dato Turashvili; In Ukraine - Shoot ‘em up by Basa Janikashvili; In Russia - Inflatable Angel by Zaza Burchuladze, Counting out by Tamta Melashvili;In Israel - The Knight in the Panther’s Skin by Shota Rustaveli; In Macedonia - The Law of Eternity and The white banners by Nodar Dumbadze; In Egypt - Antonio and David by Jemal Karchkhadze; In Armenia - Ear pillow by Irakli Samsonadze, Flight from the USSR by Dato Turashvili; In Azerbaijan - Flight over Madatov Island and Back by Aka Morchiladze.