ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მოწვევით, 13 – 17 ივნისს, თბილისს წამყვანი გერმანული მედიისა და ლიტერატურული ფესტივალების ხელმძღვანელები სტუმრობენ. ფესტივალების Litcologne, lit.RUHR, Bremen Festival და Lettretage ხელმძღვანელები, ბეჭდური მედიის Die Taz-ის, Süddeutschen-ის და რადიო Saarlaendischer Rundfunk-ის კულტურის ჟურნალისტებთან ერთად ქართულ ლიტერატურაში მიმდინარე პროცესებს ეცნობიან.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა მედეა მეტრეველმა გერმანელ სტუმრებს 2018 წელს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პროგრამის მოსამზადებელი სამუშაოების შესახებ დეტალურ ინფორმაცია მიაწოდა და ერთობლივი პროექტების დაგეგმვა-განხორციელების პერსპექტივებზე იმსჯელა.
ოთხი დღის განმავლობაში დაგეგმილია როგორც ინდივიდუალური, ასევე ჯგუფური შეხვედრები თანამედროვე ქართველ მწერლებთან, პოეტებთან, კრიტიკოსებთან, ლიტერატორებსა და სხვადასხვა სახელოვნებო სფეროს წარმომადგენლებთან; ვიზიტები მწერალთა სახლში, საქართველოს ეროვნულ მუზეუმსა და გალერეაში, ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში, გოეთეს ინსტიტუტში. ცნობილი და პრესტიჟული მხატვრული ლიტერატურის, პოეზიის და ახალგაზრდული ფესტივალების წარმომადგენლები 2018 წელს თანამედროვე ქართველი ავტორების მონაწილეობით კონკრეტულ ღონისძიებებს დაგეგმავენ.
ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის მიზანია, მსგავსი ვიზიტების ორგანიზებით ხელი შეუწყოს ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანების და ქართველი ავტორების საზღვარგარეთ პოპულარიზაციას, 2018 წელს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პროგრამის მიმართ ევროპული საზოგადოების ინტერესის გაზრდასა და ცნობადობის ამაღლებას.
პროექტის მხარდამჭერები არიან საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო და გოეთეს ინსტიტუტი თბილისში.

During 13-17 June, by initiative of Georgian National Book Center, the representatives of German media and literary festivals are visiting Tbilisi. Cultural journalists – Doris Akrap (Die Taz), Barbara Renno (Saarlaendischer Rundfunk), Juliane Liebert (Süddeutschen) and coordinators from Lettretage, Lit.Cologne, lit. RUHR and Bremen poetry Festivals (Moritz Malsch, Traudl Buenger, Regina Dyck) are getting aware of Georgian literature and current processes of promotion Georgian titles abroad.
Within the program organized by the GNBC, Medea Metreveli director of the center makes foreign guests informed regarding preparation process of Guest of Honor country presentation at Frankfurt Book Fair next year. In order to discuss the details and possibilities of further cooperation in 2018, the representatives of literary festivals meet Georgian contemporary authors, literary critics and translators planning by the GNBC team, while Georgian journalists gain the information from German colleagues concerning the actual topics organized by the Goethe Institute in Tbilisi.
In frame of cultural visit, they are visiting Kazbegi and several exhibitions in Tbilisi - Unique Collections in Art and Science Centers including Golden Treasury of National Museum, National Center of Manuscripts, and Writer’s House and have a tour through Old Tbilisi to introduce its architecture and historical heritage.
The annually project is aimed at facilitating of promotion of Georgian literature and culture overseas and increasing the publicity of Georgia as a guest of honor country at Frankfurt Book Fair in 2018.
Partner organizations: Ministry of Culture and Monument Protection, Goethe institute in Tbilisi, The national museum of Georgia, National center of manuscripts, Writer’s House and Caucasian House.