ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ინიციატივითა და ორგანიზებით, თბილისში, საბავშვო-საყმაწვილო ლიტერატურის ქართულ-გერმანული პირველი ფორუმ-დიალოგი მიმდინარეობს.
ცენტრის მოწვევით, 24-28 აპრილს თბილისს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის საბავშო და ვიზუალური სექციის კოორდინატორი Hendrik Hellige, გამომცემლები Edmund Jacoby, Daniela Filthaut, Stephan Trudewind, პოპულარული საბავშვო ჟურნალის „eselsohr“ რედაქტორი Christine Paxmann და ბერლინის საბავშვო ლიტერატურული ფესტივალის დირექტორი Ulrike Nickel სტუმრობენ.
ხუთდღიანი ვიზიტის ფარგლებში, გაიმართება გერმანელი სტუმრების ინდივიდუალური და ჯგუფური შეხვედრები ქართველ კოლეგებთან, საბავშვო ავტორებთან, ილუსტრატორებთან, ლიტერატურის კრიტიკოსებთან, ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის და სახელოვნებო სფეროების წარმომადგენლებთან. პრეზენტაციებისა და დისკუსიების ფორმატში გაეცნობიან ქართულ საბავშვო და კულინარიულ ლიტერატურაში მიმდინარე პროცესებს.
2018 წელს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის პროგრამის მოსამზადებელი სამუშაოების ფარგლებში სხვადასხვა მიმართულებით დაიგეგმება კონკრეტული ერთობლივი პროექტების განხორცილება.
საბავშვო/საყმაწვილო ლიტერატურის მიმართულებით პირველი ფორუმ-დიალოგის პარტნიორი ორგანიზაციებია: საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია, კავკასიური სახლი, მწერალთა სახლი და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა.
საბავშვო-საყმაწვილო ლიტერატურის ქართულ-გერმანული პირველი ფორუმ-დიალოგი, ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის ინიციატივით, წიგნისა და საავტორო უფლებების საერთაშორისო დღესთან, 23 აპრილთან დაკავშირებით, იმართება.

By the initiative and organization of the Georgian National Book Center Georgian-German First Forum and Dialogue of Children Literature is being held in Tbilisi.
During 2017 April 24-28 Hendrik Hellige, coordinator of Childrenand Visual literature section at Frankfurt Book Fair, German publishers Edmund Jacoby, Daniela Filthaut, Stephan Trudewind, editor of the popular children’s magazine “Eselsohr” Christine Paxmannand the director of the Berlin Children’s Literature Festival Ulrike Nickel are visiting Tbilisi with the proposition of the GNBC.
In frame of five-day visit, individual and group meetings are planned with German guests and Georgian contemporary authors of children’s books, illustrators, literary critics and representatives of the Georgian National Book Center and several art organizations. In the form of presentations and discussions, the foreign guests are getting aware of the contemporary process in Georgian children’s and culinary literature.
In order to discuss possibilities regarding for their cooperation in frame of Guest of Honor country presentation at FBF in 2018.
Partner organizations of the project are: the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, Georgian Publishers and Booksellers Association, Caucasian House and National Parliamentary Library of Georgia.
Children literature is being implemented for the first time dedicated to the 23th of April- International day of Book and Copyright Day.